Top Temp ser fremover

I år har Top Temp eksistert i 20 år. Det har vært 20 år med mye medgang, men også noe motgang grunnet konjunktursvingninger. Året 2009 ble et krevende år, med redusert etterspørsel og resultatnedgang etterfulgt av nedbemanning og restrukturering i konsernet. Nylig måtte vi i tillegg erkjenne at gjeldsbyrden for vårt datterselskap Top Temp bemanning Oslo AS ble for stor. De andre selskapene i Oslo (Top Temp bemanning IT og Engineering) og i landet for øvrig er ikke berørt av dette. Pilene peker nå oppover, og vi som konsern er godt rustet for fremtiden.

Med basis i høy etterspørsel har vi i løpet av disse 20 årene vokst oss store og er i dag etablert med i alt 10 kontorer, både i de store byene og andre steder i landet. Denne tilstedeværelsen er viktig for å kunne yte god service overfor våre kunder.

 

Veksten har stort sett skjedd i form av nyetableringer, finansiert av gode resultater i virksomheten som helhet. Ett unntak var oppkjøpet av et eksisterende selskap i Hamar i 2006, som ble en dårlig investering og måtte tapsføres i sin helhet. Kjøpet ble gjort gjennom Top Temp bemanning Oslo AS, og dette tapet har siden belastet selskapet med betydelig gjeld og svak egenkapital.

 

Da finanskrisen eskalerte utover høsten og vinteren 2008 opplevde Top Temp bemanning Oslo en markant økning i oppdragsmengden, og bemanningen ble betydelig utvidet for å møte etterspørselen. I første kvartal 2009 kom rekylen, med et fall i etterspørselen på nærmere 40 prosent. Resultatet ble en krevende nedbemanningsprosess gjennom 2009, som kostet mye, både mentalt og økonomisk. Summen av disse to forholdene gjorde at en konkursbegjæring til slutt fremstod som siste og mest ansvarlige utvei for sikre videre lønnsomdrift i øvrige deler av konsernet. Dette var ingen lett beslutning, særlig av hensyn til våre medarbeidere. Vi er ydmyke og glade for at samtlige som ble rammet av konkursen enten er i jobb for oss eller hos nye arbeidsgivere.

 

Nedbemanning, kostnadskutt og forenkling av selskapsstrukturen har vært viktige grep for å sikre lønnsom drift, trygge arbeidsplasser og fremtidig verdiskaping for resten av Top Temp konsernet

 

Nå ser vi fremover. Vi er godt rustet for fremtiden. Det vanskelige 2009 har vi brukt til å redusere kostnader og effektivisere driften. Etterspørselen øker – vi er i full gang med å løse nye og spennende oppdrag for våre kunder i hele landet – også i selskapet Top Temp Oslo AS.